sobota, 18 stycznia 2020

Rzeczpospolita Pawłowska

Pawlowo-Litwa

Zasadniczo tego miejsca nie mieliśmy w planach,ale w czasie wycieczek zdarzają się dodatkowe postoje....

Tak też było i tym razem,jadąc z Miednik Królewskich do Jaszun , Marta wypatrzyła jakieś ruiny i po chwili namysłu zawróciliśmy.Okazało się że są to ruiny dworu księdza Brzostowskiego w Pawłowie.
W 1767 roku wieś kupił ksiądz Paweł Ksawery Brzostowski który od swojego imienia nazwał ją Pawłowem.Wśród ruin jest postawiony obelisk z takim o to tekstem:

W tym miejscu w latach 1767-1795 na terytorium ponad 3 tyś. ha istniała Rzeczpospolita Pawłowska nie mająca analogii w ówczesnej Europie niezależne minipaństwo z zatwierdzoną przez Sejm Litwy i Polski Konstytucją,własnym herbem i flagą,sejmem,wojskiem,walutą.Jej twórcą i prezydentem był ks.Paweł Ksawery Brzostowski kanonik wileński,ukoronowany przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego godnością Referendarza Litewskiego i Orderem Orła Białego,a przez pawłowian po prostu zwany przyjacielem ludzkości.
Warto dodać że w powstała tutaj konstytucja była uchwalona 4 kwietnia 1791 roku czyli prawie miesiąc wcześniej niż Konstytucja 3 Maja.

Pawlowo-Litwa

Pawlowo-Litwa

Pawlowo-Litwa

Pawlowo-Litwa

Pawlowo-Litwa

Pawlowo-Litwa

Pawlowo-Litwa

Pawlowo-Litwa

Pawlowo-Litwa

Pawlowo-Litwa

Pawlowo-Litwa

Pawlowo-Litwa4 komentarze:

 1. Ruiny może nie powalają, ale historia tego miejsca bardzo ciekawa. Nigdy nie słyszałem o Rzeczpospolitej Pawłowskiej. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ruiny to te miejsca które nas zawsze przyciągały,do czasu wizyty w Pawłowie też nie słyszeliśmy o Rzeczpospolitej Pawłowskiej.Pozdrawiam:)

   Usuń
 2. Wspaniała historia! Wydaje mi się, że o ks. Brzostowskim uczono nas w szkole na historii za głębokiej komuny (dał chłopom wolność i ziemię, więc go dobrze wspominano jako społecznika), dużo szczegółów na https://kurierwilenski.lt/2014/12/23/zwiedzajac-rejon-solecznicki-republika-pawlowska/. Obecne ruiny to prawdopodobnie pozostałość po pałacu późniejszych właścicieli - wszystko co wybudował ks. Brzostowski i jego krajanie zostało zrównane z ziemią przez Rosjan po upadku powstania kościuszkowskiego (a chłopów z powrotem uznano za pańszczyźnianych - zbyt dzielnie bili się w powstaniu).
  Akurat dzisiaj dowiedziałem się o innym ciekawym "wybryku administracyjnym", a mianowicie Księstwie Żagańskim, powstałym jako własność jednej z gałęzi Piastów Śląskich, które przetrwało do 1935 roku jako własność jednej z arystokratycznych rodzin francuskich, kiedy to zaanektował je Hitler. Pominięte w traktatach pokojowych,zostało odkupione przez PRL od właścicieli za 2.5 mln dolarów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo to ciekawe z tym Księstwem Żagańskim aż poszukam sobie informacji na ten temat.Pozdrawiam:)

   Usuń