PAŁACE

Pałac-reprezentacyjna budowla mieszkalna pozbawiona cech obronnych. Nazywa się tak też okazałe gmachy rządowe i użyteczności publicznej. Poniżej przedstawimy Wam w skrócie pałace, które odwiedziliśmy podczas naszych wycieczek.


1.Pałac w Nieborowie, wybudowany w latach 1690-1696 na polecenie prymasa Polski Michała Radziejowskiego. Zaprojektowany został przez słynnego architekta Tylmana z Gameren. Miejscowość położona w województwie łódzkim w powiecie łowickim.


2.Pałac w Opinogórze Górnej ,wybudowany w 1828 r. przez generała Wincenta Krasińskiego jako prezent ślubny dla syna Zygmunta. Oryginalną budowlę na planie kwadratu wieńczy wieża o przekroju ośmiokąta. Miejscowość położona w województwie mazowieckim w powiecie ciechanowskim.


3.Pałac w Otwocku Wielkim, wybudowany na sztucznej wyspie na Jeziorze Otwockim, został wzniesiony w latach 1693-1703,zaprojektowany przez Tylmana z Gameren był siedzibą rodu Bielińskich. Miejscowość położona w województwie mazowieckim w powiecie otwockim.4.Pałac Izraela Poznańskiego, nazywany łódzkim Luwrem został wzniesiony jako skromna kamienica połączona z budynkiem magazynowym, jego obecny wygląd to efekt wielu przebudów prowadzonych w latach 1888-1903 przez Hilarego Majewskiego na zlecenie Izraela Poznańskiego. Pałac jest obecnie siedzibą Muzeum Historii Miasta Łodzi. Budynek znajduje się w północnej części Łodzi.5.Pałac Sandreckich wybudowany w 1598 roku przez braci Wolfa i Heinricha Seidlitz von Schőnefeld. Budowla wzniesiona w duchu późnego renesansu o charakterze dworu obronnego. Pałac znajduje się w Bielawie w województwie dolnośląskim w powiecie dzierżoniowskim.6.Pałac Bielawa wybudowany przez Christiana Gottloba Dieringa w XIX wieku. Obecnie mieści się tam hotel. Budowla znajduje się w województwie dolnośląskim w powiecie dzierżoniowskim.


7.Pałac w Pieszycach zbudowany w latach 1615-1617 w stylu renesansowym. W latach późniejszych został rozbudowany na wspaniałą rezydencje barokową. Pałac znajduje się w województwie dolnośląskim w powiecie dzierżoniowskim.


8.Pałac w Jabłonnie wybudowany w 1774 roku przez biskupa płockiego Michała Jerzego      Poniatowskiego. Obecnie mieści się tam Dom Zjazdów i Konferencji Polskiej Akademii Nauk. Miejscowość znajduje się w województwie mazowieckim w powiecie legionowskim.9.Pałac Biskupi w Sandomierzu. Został wzniesiony w latach 1861-64 z materiałów pozyskanych z rozbiórki kościoła Marii Magdaleny. Obecnie mieszka tam biskup ordynariusz diecezji sandomierskiej. Pałac znajduje się w województwie świętokrzyskim.


10.Pałac Małachowskich w Nałęczowie. Został wybudowany w latach 1770-1775 przez Mariannę i  
Stanisława Małachowskich. Piętrowy pałac powstał według projektu Ferdynanda Naksa. Budowla wzniesiono w stylu barokowym lecz wnętrza mają już charakter rokokowy i późnoklasycystyczny. Dziś w budynku znajduje się Dom Zdrojowy i Muzeum im. Bolesława Prusa.
                                      Pałac znajduje się w województwie lubelskim.


11.Pałac w Kromlau wzniesiony w połowie XIX wieku przez Friedricha Hermanna Rötschke. Pałac znajduje się w Saksonii w Niemczech w Parku Rododendronów.


12.Pałac w Radziejowicach. Zespół pałacowo-parkowy powstały w XVII wieku. Pałac położony jest w województwie mazowieckim.


13.Pałac Balińskich w Jaszunach. Został wybudowany w pierwszej połowie XIX wieku.
      Położony 30 kilometrów na południe od Wilna na Litwie.


14.Pałac Wagnerów w Solecznikach. Został wybudowany pod koniec XIX wieku. Położony 45         kilometrów na południe o Wilna.


15.Pałac Tyszkiewiczów w Wace Trockiej. Został wybudowany w drugiej połowie XIX wieku. Obiekt znajduje się ok 15 km od centrum Wilna przy tracie na Troki.


16.Pałac Tyszkiewiczów w Landwarowie. Został wybudowany pod koniec XIX wieku. Obiekt znajduje się w Landwarowie w okręgu wileńskim na Litwie.


17.Biały Pałac Tyszkiewiczów w Zatroczu wybudowany na przełomie XIX i XX wieku. Budowla     znajduje się w Trokach na Litwie.

Biały Pałac Tyszkiewiczów w Zatroczu

18.Pałac w Falentach został wybudowany na początku XVII wieku. Budowla znajduje się w     województwie mazowieckim.

Pałac w Falentach

19.Pałac braci Briggsów wybudowany w drugiej połowie XIX wieku. Rezydencja znajduje się w Markach w województwie mazowieckim.


20.Pałąc Drechslera wybudowany w latach 1883-1886 według planów Ödöna Lechnera. W budynku mieściła się dawniej szkoła baletu. Obecnie budynek jest w remoncie i planowane jest zrobienie w nim hotelu. Pałac znajduje się w Budapeszcie na Węgrzech.

Budapeszt

21.Pałac Mostowskich w Warszawie. Budynek został wybudowany w drugiej połowie XVIII wieku. Obecnie siedzibę ma tu Komenda Główna Policji. Pałac znajduje się w województwie mazowieckim.

Warszawa
Pałac Mostowskich

22.Pałac Krasińskich w Warszawie. Został wybudowany w latach 1677-1695. Obecnie mieści się tu siedziba zbiorów specjalnych Biblioteki Narodowej. Pałac znajduje się w województwie mazowieckim.

Warszawa
Pałac Krasińskich

23. Pałac w Młochowie wybudowany na początku XIX wieku dla warszawskiego senatora Walentego     Sobolowskiego. Budynek znajduje się na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Młochowie w województwie mazowieckim.

Młochów


24. Pałac Królikarnia wybudowany w drugiej połowie XVIII wieku. Budynek znajduje się w Zespole pałacowym w Warszawie przy ul. Puławskiej 113a w województwie mazowieckim.

Warszawa
Królikarnia

25.Pałac Lucja, obecnie hotel. Obiekt znajduje się w Zakrzowie w województwie opolskim.

zakrzów

26. Ruiny XVIII wiecznego pałacu w Zakrzowie w województwie opolskim.

pałac lucja

27. Pałac Goldstandów wybudowany w 2 połowie XIX w. Pałac znajduje się we wsi Leszno w województwie mazowieckim.

Pałac w Lesznie


28.Pałac Lubomirskich w Rzeszowie wybudowany pod koniec XVII wieku. Pałac znajduje się w województwie podkarpackim.

Rzeszów
Pałac Lubomirskich w Rzeszowie

29.Pałac Nowika w Białymstoku. Elektryczny pałac wybudowany w 1910 roku dla białostockiego fabrykanta Chanona-Hersza Nowika. Budynek znajduje się w województwie podlaskim.

Białystok

30. Pałac Branickich w Białymstoku. Rezydencja powstała w XVI wieku później była przebudowna.
Budynek znajduje się w województwie podlaskim.

Białystok
Pałac Branickich
31.Pałac w Woli Rasztowskiej, dawna królewska siedziba a obecnie rekonstrukcja z połowy ubiegłego wieku. Budowla znajduje się na Mazowszu.

32. Pałac Łubieńskich w Okuniewie a dokładniej jego ruiny. Został wybudowany w pierwszej połowie XIX wieku. Ruiny znajdują się w województwie mazowieckim.

Okuniew

33. Pałac Przebendowskich w Warszawie został przebudowany w 1728 roku. Budynek znajduje się w województwie mazowieckim.


34. Pałac Raczyńskich w Złotym Potoku został wybudowany w XIX wieku. Obiekt znajduje się w województwie śląskim.


35. Pałac w Wojanowie, wybudowany w 1667 roku później wielokrotnie przebudowywany.
      Budowla znajduje się w województwie dolnośląskim.


36. Pałac w Łomnicy, barokowa budowla z XVII wieku znajdująca się ok 5 km od Jeleniej Góry.
      Pałac znajduje się w województwie dolnośląskim,

Pałac ŁomnicaBrak komentarzy:

Prześlij komentarz