sobota, 13 lutego 2021

Pozostałości zamku w Dankowie

 

Danków
Jadąc na jakąkolwiek wycieczkę na ogół staramy się wyciągnąć z niej jak najwięcej. Wiadomo że wszystkiego się nie da zobaczyć, że w niektóre miejsca trzeba jeździć i po kilka razy. Ba i to nie jest gwarancją zobaczenia wszystkich atrakcji bo zawsze znajdą się jakieś mniej ciekawe dla innych a dla nas interesujące miejsca ( albo odwrotnie).


 I tak też było i tym razem. Wybieraliśmy się na opolszczyznę w ramach obchodów Dnia Dziecka ( o tym już w następnym poście) i tradycyjnie wertowałem przewodniki i mapę aby znaleźć ciekawe miejsca do zobaczenia po drodze. Tak padło na Danków. To wieś w województwie śląskim położona nad lewym brzegiem rzeki Liswarty. A do zobaczenia tam mieliśmy rozległe pozostałości bastionowego zamku. Źródła pisane wspominają że już na początku XIII wieku istniał tu niewielki gród obronny. W tymże XIII wieku Danków był miejscem wielu spotkań i zjazdów monarchów w średniowiecznej Polsce. Zapewne decydujący wpływ na wybór wioski miało jej położenie na styku granic Wielkopolski, Małopolski i Śląska. Na początku XV wieku został wzniesiony zamek murowany. Strategiczny walor położenia Dankowa wykorzystał Stanisław Warszycki, późniejszy kasztelan krakowski. Gruntownie przebudował średniowieczny zamek, którego wieża według tradycji miała stanowić główny element wzniesionego w 1550 roku kościoła parafialnego. Zbudowany w 1632 roku przez Warszyckiego zamek bastionowy był tak mocno ufortyfikowany, że Szwedzi nie podjęli próby jego zdobycia. Na początku XVIII wieku twierdza przeszła w ręce rodziny Pociejów , a potem Wesslów. Budowla była użytkowana do 1823 roku, potem popadła w ruinę i została rozebrana. Do naszych czasów zachowały się jedynie rozległe fortyfikacje bastionowe z ruiną budynku bramy tzw. Bramy Krzepickiej, kościół oraz pozostałości murowanego budynku zwanego domem kasztelanowej.

Danków

Danków

Danków

Danków

Danków

Danków

Danków

Danków

Danków

Danków

Danków

Danków

Danków

Danków

Danków

Danków

Danków

Danków

Danków

Danków

Danków

Danków

Danków


1 komentarz:

  1. Dziwne mam uczucie oglądając te pozostałości, które tak trwają już 200 lat. Czy są jakieś informacje/rysunki jak zamek wyglądał w swojej pełnej krasie?
    Ktoś chyba zrobił dobry interes na cegłach...

    OdpowiedzUsuń