Najmłodszy członek naszej rodziny jest wiernym fanem bajki "Tomek i przyjaciele" tak więc wybór miejsca na pierwszą w tym roku wycieczkę był prosty.
Muzeum Kolejnictwa w Warszawie bo o nim mowa znajduje się w budynkach dawnego dworca Warszawa Główna.Powstało długo przed wybuchem II Wojny Światowej,ale wydarzenia późniejszych lat spowodowały,że w obecnym kształcie istnieje od 1 lica 1972 roku.W skład muzeum wchodzi: Sala Główna- to główna sala wystawowa gdzie prezentowane są liczne i wiernie odwzorowane modele taboru kolejowego, Sala Historii Kolejnictwa- ta część ekspozycji poświęcona jest historii muzealnictwa kolejowego w Polsce, Sala Lustrzana- to dawna luksusowa restauracje mieszcząca się na terenie dworca Warszawa Główna.Tą część muzeum zwiedziliśmy dość szybko gdyż Wojtek nie rozumiał tabliczek "nie dotykać eksponatów".Druga część znajduje się na powietrzu i nazywana jest skansenem.Tu mogliśmy spokojnie spacerować i podziwiać liczne parowozy,lokomotywy i wagony.Na terenie skansenu możemy również obejrzeć:pług śnieżny,salonkę Bieruta,lokomotywę pancerną,wagon artyleryjski oraz wiele innych ciekawych eksponatów.Muzeum również wypożyczyło wiele ciekawych pojazdów do innych tego typów placówek w kraju.Warto dodać że w niedalekiej przyszłości ( prawdopodobnie w połowie 2018 roku ) muzeum zmieni swoją siedzibę i przeniesie się w inne ( Odolany ) i bardziej przestronne miejsce.
I pomyśleć, że kilka lat temu była cała batalia stoczona o zachowanie tego muzeum... A przecież to kawałek naszej historii. I miejsce pamiątkowe. Dawna Kolej Warszawsko-Wiedeńska i Dworzec Wiedeński, który po wojnie został usunięty, za to funkcję głównego dworca przejął Centralny. Pozdrawiam z zimnej Warszawy :)
OdpowiedzUsuńTam by mi się podobało, lubię takie miejsca.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam.