sobota, 8 lutego 2020

Pałac Tyszkiewiczów w Wace Trockiej

Waka Trocka

Wracamy na Litwę a dokładniej w okręg wileński i bierzemy na tapetę Wakę Trocką.
Waka Trocka zwana Waką położona jest w wileńskiej dzielnicy Ponary ok 15 km od centrum miasta przy trasie prowadzącej do Trok.
Pod koniec XIV wieku wielki książę litewski Witold przywiózł z wyprawy na Krym grupę tatarskich wojowników i osadził ich niedaleko Trok nad rzeką.Tatarzy nazwali tą rzekę Waką i taką samą nazwę dali miejscu w którym się osiedlili.To pokrótce historia powstania miasta które w w 1996 roku stało się częścią Wilna.A do tego czasu właścicielami Waki byli między innymi: Abrahim Zawacki,Paweł Stefan Sapieha czy Tomasz Sapieha aż w połowie XIX wieku Wakę kupił Józef hr.Tyszkiewicz.Po jego śmierci majątek odziedziczył jego syn Jan Witold Emanuel hr.Tyszkiewicz.To on postanowił wybudować tutaj pałac i się do niego przenieść.Budynek zbudowano według projektu Leandra Marconiego który wzniósł pałac wzorowany na pałacu w warszawskich Łazienkach.Tyszkiewiczowie mieszkali w Wace aż do wybuchu II wojny światowej po czym uciekli do Anglii.Pałac zajęli sowieci,którzy rozgrabili i zniszczyli majątek.Po sowietach przyszli Niemcy,oni założyli tu szkołę rolniczą.Po wojnie majątek w Wace Trockiej stał się kołchozem.W latach 70 XX wieku pałac został odrestaurowany i zajęła go filia Instytutu Rolnictwa.Obecnie w pałacu swoją siedzibę ma Związek Szlachty Litewskiej.

Waka Trocka

Waka Trocka

Waka Trocka

Waka Trocka

Waka Trocka

Waka Trocka

Waka Trocka

Waka Trocka

Waka Trocka

Waka Trocka

2 komentarze:

  1. Bryła pałacu bardzo przypomina budynek pijalni wód w Busku - Zdroju, co nie dziwi gdyż został zaprojektowany przez tego samego architekta. Niezmiernie cieszy fakt, że nie ma tam już kołchozu. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dobrze wiedzieć, że Związek Szlachty Litewskiej ma tam swoją siedzibę. Czuć, że naprawdę wróciliśmy do Europy :-)

    OdpowiedzUsuń