środa, 1 kwietnia 2020

Zamek w Nidzicy

Nidzica

Nidzica to miasto położone w województwie warmińsko-mazurskim nad rzeką Nidą.To tu na wysokimi i rozległym wzgórzu Zakon Krzyżacki wybudował zamek.Stanowi on jedno z najbardziej spektakularnych dzieł architektury militarnej tegoż zakonu.
Budowę ceglanego zamku zaczęto w drugiej połowie XIV wieku i zakończono ją na początku XV w.
Założenie obronne na planie prostokąta składało się z: zachodniego domu głównego,dwóch bocznych skrzydeł,masywu wschodniego z dwiema wieżami,bramy wjazdowej poprzedzonej pierwotnie fosą ze zwodzonym mostem.Przed mostem znajdowało się przedzamcze z budynkiem bramnym i okrągłą basztą.W 1410 roku wojska Władysława II Jagiełły maszerując pod Grunwald bez oporu przejęły zamek i miasto.Król przekazał zamek księciu mazowieckiemu Januszowi I,lecz po nieudanym oblężeniu Malborka warownia wróciła w ręce Krzyżaków.W 1525 roku po sekularyzacji zakonu na zamku w Nidzicy rozpoczęli urzędowanie starostowie książęcy.Zamek został częściowo zniszczony podczas wojen polsko-szwedzkich w XVIII wieku.Większe szkody wyrządziły mu wojny napoleońskie na początku XIX wieku,w czasie ich trwania na zamku urządzono szpital dla żołnierzy francuskich.Zamek odbudowano i  w zaadoptowanych pomieszczeniach zrobiono więzienie,urzędy i sąd.W 1945 roku zamek dotknęły zniszczenia wojenne.Na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych zamek został odbudowany i odrestaurowany.Obecnie mieści się tam Muzeum Ziemi Nidzickiej,hotel i  restauracja.Nam nie udało się zwiedzić zamku w środku mimo tego że wraz z innymi ludźmi oczekiwaliśmy przeszło godzinę na jakąś kompetentną osobę która by nas wpuściła do środka.Został nam za to spacer po dostępnych częściach zamku a także kółeczko wokół niego.A gdy już obejrzeliśmy go z każdej strony wybraliśmy się na chwilę do centrum miasta i po krótkim rozpoznaniu trzeba było ruszać,bo jeszcze kilka miejsc przed nami:)

Nidzica

Nidzica

Nidzica

Nidzica

Nidzica

Nidzica

Nidzica

Nidzica

Nidzica

Nidzica

Nidzica

Nidzica

Nidzica

Nidzica

Nidzica

Nidzica

Nidzica

Nidzica

Nidzica

Nidzica

Nidzica

Nidzica

Nidzica

5 komentarzy:

 1. Dzięki za miłą wycieczkę, tego zamku nie miałem okazji zwiedzać, więc z tym większym zainteresowaniem przeczytałem i obejrzałem. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawe: zablokowano mi komentarz. A było o budowaniu i burzeniu zamków, co też jest ciężką pracą, i ich odbudowywaniu. Mało który zamek nie był zburzony w swojej historii (może Wawel, odkąd został zamkiem królewskim, ale się palił, raz podobno doszczętnie).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,bardzo ciekawa sytuacja z tą blokadą ( kto zablokował komentarz?).A co do odbudowy zamków to ostatnio coraz więcej takich inicjatyw ale nie wszystkie są zbyt przemyślane.Pozdrawiam:)

   Usuń
 3. Ładne zdjęcia, zachęcające do odwiedzin. Musze wpisać ten obiekt na długą listę miejsc wartych odwiedzenia.

  OdpowiedzUsuń